Petycja to doskonałe narzędzie, które może zostać użyte przez każdego obywatela RP, który ukończył 18 lat. Dla szarych obywateli jest to realna szansa na wprowadzenie zmian w naszym społeczeństwie. Tworzone są w różnorodnych celach, mogą to być na przykład propozycje zmian w obowiązującym prawie lub wymuszenie na władzach konkretnych działań w interesie życia publicznego. Złożenie petycji, to nie taka trudna i niemożliwa do zrobienia rzecz, jak ją malują.
Czym jest petycja i kto może ją złożyć?
Polskie słowo „petycja” w języku łacińskim, to „petitio” – czyli żądać, prosić, wymagać.
Najprościej mówiąc, jest to wniosek z rożnego rodzaju postulatami, apelami i żądaniami. Pismo to, może dotyczyć praktycznie wszystkiego – przepisów prawa, jakości życia społecznego, obrony różnorodny wartości oraz oczekiwania podjęcia konkretnych działań ze strony władz. Aby urząd w ogóle podjął się rozpatrzenia petycji, ta uprzednio musi zebrać odpowiednią ilość podpisów. Warto pamiętać, iż Wedlu prawa urzędy nie mogą takiego pisma pozostawić bez odpowiedzi.
Dosłownie każdy może taki dokument złożyć:
- indywidualna osoba fizyczna
- firmy
- instytucje publiczne
- zrzeszenia/stowarzyszenia
- fundacje
Za zgodą można również taki wniosek złożyć w czyimś imieniu (pisemna zgoda musi zostać dołączona do petycji) lub w ogólnym interesie publicznym.
Gdzie złożyć petycję?
Oczywiście, w zależności od charakteru wnioskowanej petycji i tego co chcemy nią osiągnąć, odbiorcy naszych żądań i próśb będą się różnić. Uogólniając, są to wszystkie organy władzy publicznej i ustawodawczej oraz samorządy, czyli:
- burmistrz, wojewoda, wójt
- policja i służby celne
- rada i zarząd powiatu oraz rada gminy
- sejm i senat
- prezydent RP, ministrowie i trybunał
- instytucje pozarządowe
Należy pamiętać, że jeśli początkowo twoja petycja trafi do nieodpowiedniego urzędu, to nie ma się czym martwić. Adresat zostaje poinformowany i ma 30 dni na skierowanie petycji do odpowiednich organów. Zakres poszczególnych kompetencji z łatwością można sprawdzić w internecie.
Jak złożyć petycję?
Oprócz tradycyjnej drogi listownej oraz osobistego dostarczenia wniosku, dzisiejsza technologia daje nam przeogromne możliwości. Tak więc, w odpowiedzi na główne pytanie – czy petycje można składać drogą elektroniczną? Oczywiście, że tak, co więcej jest to najprostsze wyjście. Istnieje kilka sposobów na dostarczenie wniosku drogą elektroniczną:
- droga mailowa – opcja obsługiwana przez wszystkie urzędu
- za pośrednictwem specjalnych stron internetowych z gotowymi formularzami
- poprzez elektroniczną platformę usług administracji publicznej (ePUAP)
Najważniejsze, aby właściwie kierować petycje do odpowiedniego organu, który będzie miał wystarczający szeroki zakres kompetencji w rozstrzyganiu konkretnej sprawy. Od tego też będzie zależny sposób elektronicznego składania pism.
Przy braku pewności warto posłużyć się przeglądarka i po prostu wyszukać, poprzez nazwę, interesujący nas organ. Na każdej ze stron poszczególnych instancji zawsze znajdują się odpowiednie informacje i dostępne formy drogi kontaktu.